jump to navigation

ALPARSLAN KUYTUL (FURKAN VAKFI) TEHLİKESİNE DİKKAT! 12/09/2009

Posted by Abdullah FURKAN in EHLİ SÜNNET MÜDAFASI, HABERLER.
Tags: , , , , , , , , , , ,
trackback

5455_121036574650_116644614650_2171121_5709942_n

Son günlerde internette Furkan vakfının kurucusu olan Alparslan Kuytul adlı bir şahsın videoları dolaşmaktadır. Bu şahsa ve vakfına karşı müminleri uyarmayı bir kardeşlik vazifesi olarak görüyoruz. Bilindiği üzere Ehli Sünnet dışı sapkın görüşlere sahip kişiler hakkında tehlikesinden sakındırmak için uyarmak gıybet kapsamına girmemektedir.
Son zamanlarda Cübbeli Ahmet Hoca’nın da vesilesiyle, Ehli Sünnet karşıtı sapkın görüşlere sahip bir çok sözde hocanın foyası meydana çıktığı sizce de malumdur. Y. Nuri Öztürk, M. İslamoğlu gibi Ehli Sünnet dışı sapkın görüşlere sahip şahısların pilinin bitmekte olduğunu anlayan bir takım karanlık çevreler piyasaya Alparslan Kuytul gibi yeni tehlikeler sürmekte ya da bunları memnuniyetle desteklemektedir. 

Allah Resulu (sallalahu aleyhi

vesellem) buyurdular ki, “Müminin firasetinden (derin kavrayış) sakınınız. Çünkü o Allah’ın nuruyla bakar.”

Peki bu firasetle baktığımız zaman Alparslan Kuytul’dan neden uzak durmalıyız?

 1. Alparslan Kuytul gerçek anlamda bir ilim sahibi değildir. Herhangi muteber bir Ehli sünnet aliminden icazet almış değildir. Sözde rabbani tarz adı altında kendi kuruntularını insanlara ilim diye yutturmaktadır. Yani herhangi bir İslami kaynakla bağlantısı yoktur, ipi kopuktur. Bu noktada el-Ezher mezunu olduğunu hatırlatanlara şunu söyleriz. El-Ezher Ünivertesi Osmanlı’nın son zamanlarında masonların kurduğu, Abduh gibi sapıkların rektör olduğu, zalim Mısır yönetiminin etkisi altındaki bir fitne yuvasıdır. Yani Ehli Sünnet nazarında muteber bir ilim merkezi değildir. Hatta öyleki bu üniversite Fransa’daki başörtüsü yasağının sürmesi için Fransa devletine fetva verecek kadar da alçalmıştır.
 2. Malum olduğu üzere şeytanın şöyle bir yöntemi vardır; yanlış, sapkın bir şey söyleyeceği zaman bu yanlışın yanına 9 doğru katar da öyle söyler. İnsanlara 9 doğrunun hatrına 1 yanlışı kabul ettirir. Oysa ki doğruları muteber kaynaklarda bulmak zaten mümkündür. Hatta Peygamberimiz Tevrat ve İncil de bazı doğrular olmasına rağmen tahrif edildikleri için o kitapları okumayı yasaklamıştır. Furkan vakfının internet sitesindeki öncü şahsiyetler bölümünde de görüleceği üzere
  (http://www.furkanvakfi.net/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=57 ) Alparslan Kuytul müminlere örnek olarak İbni Teymiye, İbni Kayyım, Seyit Kutup ve Mevdudi gibi şahısları göstermektedir. (Tepkiler üzerine bir ara İbni teymiye ve talebesi ibni Kayyım bu bölümünden kaldırılmış ancak diğerleri durmaktadır ancak bunun ne niyetle yapıldığu meçhuldür.) İbni Teymiye Allah’ı (haşa) yaratılmışlara benzeten, Kuran ’da açık ayetler olmasına rağmen cennet ve cehennemin sonsuz olduğunu inkar eden bir kimsedir. 

  َالِدِينَ نَصِيرًا فِيهَا أَبَدًا ۖ لَا يَجِدُونَ وَلِيًّا وَلَا Hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden), lâ yecidûne veliyyen ve lâ nasîrâ(nasîren). Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Hiçbir dost, hiçbir yardımcı bulamayacaklardır.(Ahzab 65)

  Nedense başka alim yokmuş gibi İbni Teymiyeyi ısrarla savunanlar acaba neye hizmet etmeyi amaçlamaktadırlar?

  Seyit Kutup ise mezhepsizdir. Mevdudi’nin ise şia sempetizanı ve sahabe düşmanı olduğu ilim sahibi herkesce malumdur. Mahmud Efendi hazretleri (k.s.) “Seyid Kutup ve Mevdudinin kitaplarını okuyanlardan razı değilim” buyurmuşlardır.

 3. Alparslan Kuytul kunuşmalarında çalgının günah olduğunu söylemesine rağmen söz konusu Alparslan Kuytul’un kişiliğini övmek olunca (abartılı bi şekilde) Furkan vakfının internet sitesinde (http://www.furkanvakfi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=1263:hocaefendiden-goeruentueler-2&catid=108:secme-goeruentueler&Itemid=228 – sinevizyon daha sonra bu linkten kaldırılmış ama nereye taşınmış bilmiyoruz, zaten sitede ve vakıfta müzik kullanmakta hiçbir beis görmediklerini göreceksiniz-tiyatro vs.) her türlü müzik aletinin kullanıldığı sinevizyonlar mevcuttur. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu… Yani hedefe giden her yol mübahtır anlayışı…
 4. Yine bu şahıs onca Ehli Sünnet alimini hiçe sayarak siyasetin, belli kademelere gelerek devleti yönetmenin, bunun için mücadele etmenin haram (belki de küfür) olduğunu, kaymakam olmanın bile caiz olmadığını savunmaktadır. Oysa ki yine bu şahıslar devletin izni ve kontrolünde vakıf kurmakta ve T.C. kimliği taşımaktadırlar. Eğer tutumlarında samimi iseler ellerine silah alıp dağa çıksınlar. Cihadın edebiyatını yapmakla mücahid olunuyorsa vay halimize… Bu gibi kuruluşların faaliyetleri ancak gürlemekten ibarettir, bir damla yağmurları yoktur. Yok eğer bu zamanda ve zeminde cihad tebliğle olur diyorlarsa; onun en alasını İsmailağa-Nakşi-Halidi kolu gibi tarikatlar, Cübbeli Ahmed Hoca gibi hocalar, Milli Görüş kuruluşları gibi kurumlar yapmaktadır. O zaman müslümanların gücünü dağıtmayı bıraksınlarda bu köklü merkezlere destek olsunlar.

  Allah resulu (sav) buyurdular ki; “Zamanın imamına biat etmede

  1. n ölen cahiliye ölümü üzere ölmüş olur. Allah’ın (cc) rahmeti cemaat üzerinedir. Cemaatte rahmet ayrılıkta gazap vardır.”

   

 5. Bir konuşmasında haddini aşarak Ehli Sünnetin Kalesi olan Cübbeli Ahmet Hocamıza dil uzatması ise rengini iyice belli etmiştir. (http://video.yahoo.com/watch/5744844/15047144) Zira bir kişinin Cübbeli Hoca’yla uğraşması için Ehli Sünnet vel Cemaat’in tertemiz yoluyla bir problemi olması gerekir! ALPARSLAN KUYTUL BİZİM MÜSLÜMAN KARDEŞİMİZDİR, İMANINDAN DOLAYI KENDİSİNİ SEVERİZ. AMA MÜMKÜNSE MÜMİNLERE ÖNDERLİK YAPMA İŞİNDEN VAZGEÇSİN! HER ÖNÜNE GELEN HOCALIK DA YAPAMAZ LİDERLİK DE. KENDİSİ BİR İLİM ADAMI CİDDİYETİNDEN UZAK BİR KİMSEDİR. HELE CÜBBELİ HOCA HAKKINDAKİ O TUZAK SORUYA CEVAP VERİP CÜBBELİ HOCAYI KARALAMASI, SATAŞMASI BUNU KESİN BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYMUŞTUR!

Tüm bunlardan 2 sonuç çıkmaktadır; ya bu şahıs yeni bir 28 Şubat aktörüdür, ya da aşırı derecede kendini beğenmiş bir megolamandır. Daha önceki sapık hocaların da çıkışlarında aynı yöntemin uygulandığını hatırlatır, kardeşlerimizin bu yeni duruma karşı tedbirli olmaları gerektiğini belirtiriz. Sonra pişmanlık fayda vermeyebilir. Günah bizden gitti…

Ek Yazı 1 (MGM)

Parti ile Cözüm olduguna İnanmayan Alparslan K.

1- Adana Anadolu Genclik dernegin de (mahalle tems.) gittiniz. Siyasetle olmaz peki neden Siyasi parti ile yakınlıgı bulunan kuruluslara irtibat kuruyor ve ziyeretlerde bulunuyorsunuz.

2-Adana Kalem vaklfında yapılan ortak yapılması planlanan güclü bir Irak mitingi icin Adana da bulunan vakıfların derneklerin ve cemaatlerle ortak mitinge katılma da istisare de cıkan karara uymadınız. ve kendi cemaaatiniz e isim üzerinde anlasamadık dediniz.yoksa istisareye de mi tarafsızsınız.

3- Bir cok sohbetlerinize katıldım orada akp ve devlet aleyhinde konusuyorsunuz. akp nin politikjalarını elestiriyorsunuz 2002 ve 2007 secimlerinizde Akpnin musahit ve sandık yönetim kurulu üyesi Furkan vakfınızın adamlarından cıktı.

3-A) Bir sohbetinizde bulundugumda orada söyle demistiniz hayatımda kıldıugım en güzel namaz mısırda İhvan-ı müsliminle demistiniz. ihvanı müsliminin mısır ( firavun ) sisteminde bir cok milletvekili vardır siyasi olarakta partileri vakıfları yardım kurulusları vardır.bir cok cevreden ıhvanı müslimin icin mısır milli görüsü denmekte iken sohbetlerinizde de bolca bahsediyorsunuz.

4-hadi türkiyede ki siyasi hareketleri desteklemiyorsunuz. Peki internet sayfalarınızda Hiz-but tahrir i destekliyorsunuz. tahrir’in Türkiye sorumlusu ( temsilcisi ) Hiz-but tahririn siyasi fikri v.s v.s v.s hareket oldugunu basın a acıkladı. siz simdi kendinizle celisiyorsunuz.

5-Furkan vakfının zayıf oldugu illerde diger vakıflarla beraber hareket ediyorsunuz. Vakfınızın güclü oldugu illerde neden diger cemaatleri yok sayar davırlar icerisindesiniz.

6-Dinde siyaset yok söylemleri ile taraftar toplayıp sonrada siyasi alanda temsil güc ve memuriyet kazanıyorsunuz.

7-Teskilatınızı kurdugunuz yıllarda Milli Genclik Vakfında Bulunan Abilerden cok destek aldınız bugun helen icerinizde bir cok insan eski mili genclik vakfı ve Anadolu genclik derneginden ikin siz onlar aleyhinde konusuyorsunuz.

8-Soru sormak icin verdigim soru kagıdı nicin size hic ulasmadı arkadslarımın yolladıgı sorulara cvp alamadın kursunun kenarında oturan arkds neden soruları okluyor ve onun ön gördügü sorular sıze geliyor.

9-Milli Görüs hakkında ne dusunuyorsunuz sorusuna hic cvp alamadım sizden.

 

10- Bu arada Milli Görüs bir idoloji degildir. İslam Görüsüdür.

Ek Yazı 2

DEVLET BİZİM REJİM ONLARIN MÜHİM OLAN DEVLETE ZARAR VERMEDEN REJİMİ DÜZELTMEKTİR. ZİRA DEVLET MİLLETTİN TA KENDİSİDİR!

BU DÜZEN TAĞUTİDİR DİYEREK SİYASETTEN VE MİLLİ GÖRÜŞTEN UZAK DURMA BAHANESİNİ (KILIFINI) BULANLARA BAZI TAVSİYELERİMİZ

O halde Alparslan Kuytul beyefendiye ve onungibi düşünenlere büyük görevler düşüyor .
-1,5 milyar islam aleminin bir araya gelmesi ALLAH(CC) ın emridir hemen toplayın .

-Düşmanın silahı ile silahlanmak ALLAH (CC) ın emridir ,buna göre teknolojiden ekonomiye ve her türlü alanda silah olarak kullanılacak ne varsa icat ve imal edin ,kafanıza yiyeceğiniz nükleer bombalara karşı sizlerde daha mükemmel silahlar yapın

-İslam coğrafyasında akan kanları durdurun .Faiz zulümdür engelleyin

-Tağuti düzenlerde zina ,içki ,kumar ,fuhuş ve her türlü melanet yasaldır müdahale edin .

-Madem ki bu düzen tağuti bir düzendir ,o halde bu düzene bağlı tüm kamu kurumları da onun bir şubesidir .Bu nedenle çocuklarınızı okullara göndermeyin.
-Vergi dairelerinde ,bankalarda hiç bir işiniz olmasın , bir velayet ve hukuk davası söz konusu olduğunda tağutun mahkemelerinde hak aramayın .

-Başta kimlik kartlarınız olmak üzere iptal edin ve hemen bu ülkeden hicret edin .Kurulu düzeninizin bozulması endişesine asla kapılmayın

-Tanımadığınız ve ömrünüzde görmediğiniz insanların islami yaşantıları hakkında bilmeden zan üzere yorum yapmayın .

-Siyonizm ve siyonistler üzerine ve tüm dünyada adaleti sağlayacak tedbirleriniz nelerdir ?Milli Görüş camiasının ortaya koyduğu gibi net ve somut örnekleri detaylı olarak bize de yazın .

-Hangi cemaata ve hangi lidere bağlıysanız onu da açık açık yazın .

-Bütün dünya insanlığının ve insanların başına debelleşmeş olmuş devletler üstü sionist şeytan şebekelerini yok edin ( yok etmekten vazgeçtik projelerinizi detaylı olarak bu güne uyarlayıp netleştirin ) bizde sizi alkışlayalım olurmu sevgili tek başına mücadele etmekle yetinen kardeşlerim?

Bir kez daha hatırlatmakda fayda görüyorum .İlim ve islami esaslara dayalı ,insanların ihtiyaçlarına uygun ve uygulanabilir bölgesel projeler ortaya koymuş olsak bile bu fazla bir şey ifade etmeyecektir .Çünki ya bütün dünya düzenini değiştirip düzeltecek imkan ,iktidar (muktedir ) ve alt yapı oluşturulması gerekmektedir ya da aksi halde bir köyü dahi dönüştürecek proje ve oluşumlara siyonist düşünce sahipleri ve işbirlikçileri izin vermeyeceklerdir . İşte bu nedenle vakıf ,dernek ,parti ve hükümet planı ile sınırlı değil dünya çapında düşünüp değerlendiren ,dengeler kurabilen yüksek bir beyine ve gerçek bir lidere ihtiyaç vardır .Vakıf ,parti ve hükümet gibi araçlar da bu amaç için kullanılmalıdır .Sömürü ve sindirme üzerine kurulu Batı medeniyeti ve bunların kumanda merkezi olan siyonist zihniyet ve bunların güdümündeki işbirlikçi hükümetler şeytanın başarısında büyük bir rol oynamaktadır .ABD ve AVRUPA devletleri kalkınmışlığının temelinde asırlar boyu Afrika ve Asyanın yağmalanan zenginlikleri ile mazlumların ve de müslümanların alın teri bulunmaktadır .Onlar siyonist ve emperyalist düşüncelerinin idamesi için NATO gibi askeri kuruluşlarıı ,BM ‘ler gibi haksızlık dağıtan kuruluşları ,Dünya bankası ve İMF gibi sömürü kuruluşlarını AB gibi ortak pazarlarını ,euro ve dolar gibi ortak para birimlerini oluşturmuşken 1,5 milyar islam alemi ve mazlum haklar dağılmışlığın ve ezilmişliğin pençesinde kıvranmakta dünyanın her yerinde müslüman ve mazlum kanları akmaktadır .Öyle ise
1- İslam birleşmiş milletleri
2- İslam ortak savunma paktı
3- İslam ortak pazarı
4- İslam ortak para birimi
5- İslam eğitim ve işbirliği kurmadan bu dertlerden kurtulmak ve bozuk dünya dengelerini rayına oturtmak mümkün olmayacaktır .İşte bu işleri planlayan ,projelendiren ,başlatan ve başaran bir lider olmalıdır .Bu lider de Allah ‘ın bu ümmete bir lutfü olarak hemen yanı başımızda durmaktadır .Büyük dava önderlerinin kıymetini anlayamayanlar onların hayat boyu hazırladıkları alt yapının ve mücadelelerinin gerçek değerini yıllar sonra bile olsa eninde sonunsa anlayacaklardır…

Klavye Mücahitleri [http://www.facebook.com/KLAVYEMUCAHIDLERI]

http://www.facebook.com/photo.php?pid=14812817&id=235012790716&fbid=10150272528025717&ref=mf

Sonsöz: Hak geldi, batıl yok oldu! Batıl yok olmaya mahkumdur.(İsra 81) Bu metni arkadaşlarınızla paylaşın…

” ALPARSLAN KUYTUL (FURKAN VAKFI) TEHLİKESİNE DİKKAT! ” grubuna katılmak için Facebook yazısının üstüne tıklayın.

ALPARSLAN KUYTUL (FURKAN VAKFI)

TEHLİKESİNE DİKKAT!


Reklamlar

Yorumlar»

1. ahmet - 19/04/2010

cübbeli ahmet hoca ne düşünüyor acaba

2. yusuf DİNCEL - 10/09/2010

Allah razı olsun kardeşlerim sizde vesile olmasanın bu insanlar ne yapardı bu tedlikeye karşı

3. mehmet - 20/09/2010

buna inanmam için net delıller var mı? geçerli de
lil istiyorum

Editör: Yazının tamamında yeterli deliller sıralanmıştır zaten…

4. bahar - 03/10/2010

çok doğru bi tesbit!

Editörün Notu: Mesajınız alınmıştır. Olur böyle şeyler…

5. Abdullah FURKAN - 04/10/2010

Ya n’olur bigün o çok bilmiş, kendini beğenmiş Alpaslan K. unuza sorsanıza; “Abdullah Furkan hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye.. Sonra başlasın aslında bunlar benim işim değil diye ama 10 dakka yorum yapsın, n’olur.. kırmayın beni, bakın o kadar emeğim geçti size..

osman - 17/10/2010

evt abdullah kardes tamda soyledigin gibi yapiyor benim isim degil diyor ve basliyor 10 yada 15 dk konusuyor facede numan kurtulmusu sormuslar buda cevap veriyordu o vesileyle arastirma ihtiyaci duydum yoksa tanimam ben ama bende iyi bir izlenim birakmadi ayrica yazindan dolayi tsk ederim allah dogruya yardim etsin ins..

6. moskovazâde - 02/12/2010

Kendisi kesinlikle bir ilim adamı değil. “filim adamı bunlar” der ya Cübbeli hocamız:)
Konuşmalarında hiçbir fayda görmedim. Onu bunu tenkit ederek bir yerlere gelmeye mi çalışıyor yoksa sadece arkadaki güçler tarafından yönetiliyor mu orasını bilmem. İbni Teymiyye hakkında “bunlar mücahid alimler” gibi bir safsatayı ortaya koyan bir adamın ne kadar tehlikeli olduğu gün gibi aşikardır. Son derece zehirleyicidir, sakınmak lazımdır.
Vesselam.

7. YELİZ BEN ROCKKANESER - 11/12/2010

hakimlik ve müzik hakkında abartılı konuşmalar yaptığı videolara rastladım, hangi partiden diye araştırırken makaleenizle karşılaştım, bilgilendiğiniz için teşekKür ederim, konuşmak isteiğim çoğu şeyi söylemişsiniz, elinize dilinize EMEĞİNİZE SAĞLIK AbdullaH FurkaN,,

bu halkın beNim gibi >) cesur, birlikçi, özgürlük ve adalet uğruna, Allah’ın (C.C.) tebliğ ettiği tek din İSLAMİYET için gerektiğinde İlmihal cihadı yapan insanlara ihtiyacı var.. tabi kandırılmak, aldatılmak, zulme maruz kalmamak isteyen MİLLET ; ARAŞTIRMACI, ÇALIŞKAN, UYANIK, İMANLI, KUVVET BİRLİĞİ OLMAYI BİLMELİDİR

8. duygu fırat - 31/03/2011

yukardaki yazılarınızın tümünü okudum alparslan hakkında söyledikleriniz doğru hatta eksik bile söylediniz yanlız bir yanlışınız var o hatatanızdan kelimei şehadet getirmeniz gerekmektedir alparslan kuytul bizim müslüman kardeşimizdir, imanından dolayı kendisini severiz.siz burda nedemek istediniz alparslan kafir olan ibni teymiyeyi seyyid kutup mevdudi gibileri müslüman görecek inanacak hemde sen alparslan kuytunun imanlı oldugunu şahadet ediyorsun ya arkadaş ALLAH imanını red ettiği kafiri sen nasıl müslüman oldugunu şehadet edersin müslüman olmadığına dair bir sürü delil sunuyon seni zorlayan nedirki müslüman olduğuna dair söz ediyon bu yaptığınız hatayı düzeltin.

Editör: Tüm bu sözlerine zorlama bir hüsn-i zan yaparsak anlamındadır.

9. Abdullah FURKAN - 10/04/2011

Alparsla Kuytulun adamlarının (!) nasıl bir ahlaka sahip olduğu da gelen mesajlardan anlaşılıyor. Müslümanlar arasındaki birlik beraberlik olmasını istiyorsanız önce o sözde hocanıza söyleyin de; çenesini tutmayı öğrensin! Mahalle karılarının dedikodu yapması gibi konuşmasın! Kendisi gibi düşünmeyenleri şirkle itham edenler nasıl oluyor da İslam kardeşliğinden söz ediyorlar??? Sapkın itikatlarını yayıp insanların inancını bozanlar nasıl oluyor da, bu tehlikeye karşı insanları uyarmayı gıybet sayabiliyorlar!? Bu nasıl bir ahmaklıktır!

10. osman - 05/05/2011

benim sadece 2 sorum olacak 1.bilirsiniz ki her vakfın arkasında bir parti olur bu vakfın arkasındaki parti kim? 2.bu adamın geçmişi nasıl ve şuan kim için çalışıyor

11. ahmet - 14/07/2011

bu furkan derneği çooooooooooooooooooooooook gerizekalı adamları var nneymiş alpaslan kuytul muş bunlar adamı sömürüyoooorlar ya aman yaklaşmayı

12. mehmet can - 29/08/2011

sapık firkirleri olan bir zevat. herkesin uzak durması lazım..

13. Ömer Akgüç - 05/09/2011

allah ıslah etsin cübbeli hocaya laf yok o tam bir ehli sunnet alimi ben ona canı gonulden inanıyorum

14. hakan parsak - 03/10/2011

kardeş gerçekten iyi tespit etmişsin.seni tebrik ederim. Allah razı olsun. belli ki bilinçli birisin. ben bu aralar bir grup arayışı içindeyim. bende bir arkadaş vesilesiyle birkaç kez furkan sohbetine gitmiştim. ne yalan söyleyim biraz tedirgin oldum. hiç samimi gelmedi bana . sanki belli merkezlere hizmet ediyormuş gibi geldi bana. adanada başka tavsiye edeceğin bir grup varsa bildirirsen sevinirim. malum şu fitne zamanında kime güvenecen ki.

15. MYHAFIZ - 04/12/2011

RABBİM DOĞRU YOLUNDAN AYRILAN KULLARDAN EYLEMESİN….İMANLI ŞEKİLDE HUZURUNA ÇIKMAYI NASİP ETSİN….FİTNE ZAMANINDAYIZ TERCİHİMİZİ DOĞRU YAPALIM…ALLAHA EMANET OLUN…

16. a.ulutaş - 16/01/2012

kim yazmışsa allah razı olsun


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: